VASCULAR PLANT FAMILIES and GENERA

List of Genera in GESNERIACEAE

Acanthonema J. D. Hooker
Achimenes P. Browne = Columnea L.
Achimenes Persoon
Aeschynanthus Jack
Agalmyla Blume
Aikinia R. Brown = Epithema Blume
Alagophyla Rafinesque = Sinningia Nees
Allocheilos W.T.Wang
Alloplectus Martius
Allostigma W.T.Wang
Almana Rafinesque = Sinningia Nees
Alsobia Hanst. = Episcia Martius
Ancylostemon Craib
Anetanthus Bentham
Anisoplectus Oerst. = Drymonia Martius
Anna Pellegr.
Anodiscus Bentham
Antonia R. Brown = Rhynchoglossum Blume
Aponoa Rafinesque = Columnea L.
Arctocalyx Fenzl = Solenophora Bentham
Asteranthera Hanst.
Babactes Candolle = Chirita D. Don
Basileophyta F. Mueller = Fieldia A.Cunn.
Beccarinda Kuntze
Bellonia L.
Besleria L.
Biglandularia Seem. = Sinningia Nees
Bilabium Miq. = Chirita D. Don
Boea Comm. ex Lamarck
Boeica T.Anderson ex C.B.Clarke
Boeicopsis H.W.Li = Boeica T.Anderson ex C.B.Clarke
Bournea Oliver
Brachiostemon Hand.-Mazz. = Ornithoboea C. B. Clarke
Brachyloma Hanst. = Kohleria Regel
Briggsia Craib
Briggsiopsis K.Y.Pan
Bucinella Wiehler = Columnea L.
Bucinellina Wiehler = Columnea L.
Buxiphyllum W. T. Wang & C. Z. Gao = Paraboea Ridley
Calanthus Hanst. = Drymonia Martius
Calcareoboea C. Y. Wu = Platyadenia B.L.Burtt
Caloplectus Oerst. = Drymonia Martius
Calosacme Wallich = Chirita D. Don
Calycostemma Hanst. = Kohleria Regel
Campanea Decaisne = Capanea Decaisne
Capanea Decaisne
Carolofritschia Engler = Acanthonema J. D. Hooker
Cathayanthe Chun
Centrosolenia Bentham = Episcia Martius
Ceratoscyphus Chun = Ornithoboea C. B. Clarke
Chaixia Lapeyr. = Ramonda Rich.
Championia Gardner
Cheilosandra Griff. ex Lindley = Rhynchotechum Blume
Chiliandra Griff. = Rhynchotechum Blume
Chirita Buch.-Ham. ex D. Don
Chiritopsis W.T.Wang
Chlamydoboea Stapf = Paraboea (C.B.Clarke) Ridley
Christopheria J. F. Smith & J. L. Clark
Chrysothemis Decaisne
Cobananthus Wiehler = Alloplectus Martius
Coccanthera K.Koch & Hanst. = Codonanthe (Martius) Hanst.
Codonanthe (Martius) Hanst.
Codonanthopsis Mansf.
Codonoboea Ridley
Collandra Lem. = Columnea L.
Colpogyne B.L.Burtt
Columnea L.
Conandron Siebold & Zuccarini
Conradia Martius = Gesneria L.
Coptocheile Hoffmanns.
Corallodiscus Batalin
Coronanthera C. B.Clarke
Corysanthera Endl. = Rhynchotechum Blume
Corytholoma (Bentham) Decaisne = Sinningia Nees
Corytoplectus Oerst.
Crantzia Scopoli = Alloplectus Martius
Cremosperma Bentham
Cryptoloma Hanst. = Kohleria Regel
Cyananthus Griff. = Stauranthera Bentham
Cyrtandra J. R. Forster & G. Forster
Cyrtandroidea F.Br. = Cyrtandra J. R. Forster & G. Forster
Cyrtandropsis C.B.Clarke ex Candolle = Cyrtandra J. R. Forster & G. Forster
Cyrtanthemum Oerst. = Besleria L.
Cyrtodeira Hanst. = Episcia Martius
Dalbergaria Tussac = Columnea L.
Damrongia Kerr ex Craib = Chirita D. Don
Dasydesmus Craib = Oreocharis Bentham
Dayaoshania W.T.Wang
Deltocheilos W.T.Wang = Chirita D. Don
Depanthus S.Moore
Diastema Bentham
Diastemella Oerst. = Diastema Bentham
Dichiloboea Stapf = Trisepalum C.B.Clarke
Dichrotrichum Reinw. ex de Vriese = Agalmyla Blume
Dicyrta Regel = Achimenes Persoon
Didissandra C.B.Clarke
Didymocarpus Wall.
Didymostigma W.T.Wang
Diplolegnon Rusby = Corytoplectus Oerst.
Dircaea Decaisne = Sinningia Nees
Dolichodiera Hanst. = Sinningia Nees
Dolicholoma D.Fang & W.T.Wang
Dorcoceras Bunge = Boea Comm. ex Lamarck
Drymonia Martius
Ellobum Blume = Didissandra C.B.Clarke
Episcia Martius
Epithema Blume
Eriphia P.Browne = Besleria L.
Erythranthus Oerst. ex Hanst. = Drymonia Martius
Eucodonia Hanst.
Eucolum Salisbury = Gloxinia L'Her.
Eumolpe Decaisne ex Jacques & Herincq = Achimenes Persoon
Eusynetra Rafinesque = Columnea L.
Euthamnus Schltr. = Aeschynanthus Jack
Fiebrigia Fritsch = Gloxinia L'Her.
Fieldia A.Cunn.
Fimbrolina Rafinesque = Sinningia Nees
Fritschiantha Kuntze = Gloxinia L'Her.
Gasteranthopsis Oerst. = Besleria L.
Gasteranthus Bentham
Gesnera Martius = Sinningia Nees
Gesneria L.
Giesleria Regel = Kohleria Regel
Glossanthus Klein ex Bentham = Rhynchoglossum Blume
Glossoloma Hanst. = Alloplectus Martius
X Gloxinera Weathers = Sinningia Nees
Gloxinia L'Her.
Glycanthes Rafinesque = Columnea L.
Goyazia Taub.
Guthnickia Regel = Achimenes Persoon
Gyrocheilos W.T.Wang
Gyrogyne W.T.Wang
Haberlea Friv.
Halphophyllum Mansf. = Gasteranthus Bentham
Hatschbachia L.B.Smith = Napeanthus Gardner
Heintzia H. Karsten = Alloplectus Martius
Hemiboea C.B.Clarke
Hemiboeopsis W.T.Wang
Henckelia Sprengel = Didymocarpus Wall.
Heppiella Regel
Hexatheca C.B.Clarke
Hippodamia Decaisne = Solenophora Bentham
Horsfieldia Chifflot = Monophyllaea R. Brown
Houttea Heynh. = Vanhouttea Lem.
Hygea Hanst.
Hypocyrta Martius = Nematanthus Schrad.
Isanthera Nees = Rhynchotechum Blume
Isoloma Bentham ex Decaisne = Kohleria Regel
Isometrum Craib
Jancaea Boissier
Jankaea Boissier(SUO) = Jancaea Boissier
Klugia Schltdl. = Rhynchoglossum Blume
Koellikeria Regel
Kohleria Regel
Kohlerianthus Fritsch = Columnea L.
Lagarosolen W.T.Wang
Lembocarpus Leeuwenb.
Lenbrassia G.W.Gillett
Lepadanthus Ridley = Ornithoboea C. B. Clarke
Leptoboea Bentham
Lesia J. L. Clark & J. F. Smith
Lietzia Regel
Ligeria Decaisne = Sinningia Nees
Linnaeopsis Engler
Locheria Regel = Achimenes Persoon
Lophalix Rafinesque = Alloplectus Martius
Lophia Desv.(SUS) = Alloplectus Martius
Loxocarpus R. Brown
Loxonia Jack
Loxophyllum Blume = Loxonia Jack
Loxostigma C.B.Clarke
Loxotis (R. Brown) Bentham = Rhynchoglossum Blume
Lysionotus D. Don
Macrochlamys Decaisne = Drymonia Martius
Mandirola Decaisne = Gloxinia L'Her.
Marssonia H. Karsten = Napeanthus Gardner
Matsumuria Hemsl. = Titanotrichum Soler.
Megapleilis Rafinesque = Sinningia Nees
Metabriggsia W.T.Wang
Metapetrocosmea W.T.Wang
Micraeschynanthus Ridley
Miquelia Blume = Stauranthera Bentham
Mitraria Cavanilles
Monophyllaea R. Brown
Monopyle Moritz ex Bentham
Moultonia Balf.f. & W. W. Smith = Monophyllaea R. Brown
Moussonia Regel
Myconia Lapeyr. = Ramonda Rich.
Naegelia Regel = Smithiantha Kuntze
Napeanthus Gardner
Nautilocalyx Linden ex Hanst.
Negria F. Mueller
Nematanthus Schrad.
Neomortonia Wiehler
Niphaea Lindley
Nodonema B.L.Burtt
Oerstedina Wiehler
Opithandra B.L.Burtt
Orchadocarpa Ridley
Oreocharis Bentham
Orithalia Blume = Agalmyla Blume
Ornithoboea Parish ex C.B.Clarke
Orthanthe Lem. = Sinningia Nees
Ortholoma Hanst. = Columnea L.
Oshimella Masam. & Suzuki = Whytockia W. W. Smith
Oxychlamys Schltr.
Pagothyra J. L. Clark & J. F. Smith
Pagothyra J. F. Smith & J. L. Clark
Paliavana Vell. ex Vand.
Parabesleria Oerst. = Besleria L.
Paraboea (C.B.Clarke) Ridley
Paradrymonia Hanst.
Parakohleria Wiehler
Pearcea Regel
Pelthanthera Bentham
Pentadenia Hanst. = Columnea L.
Pentarhaphia Lindley = Gesneria L.
Perantha Craib = Oreocharis Bentham
Petrocodon Hance
Petrocosmea Oliver
Petrodoxa Anthony = Beccarinda Kuntze
Pheidonocarpa L.E.Skog
Phinaea Bentham
Phyllobaea Bentham = Phylloboea Bentham
Phylloboea Bentham
Physodeira Hanst. = Episcia Martius
Platyadenia B.L.Burtt
Platystemma Wall.
Plectopoma Hanst. = Achimenes Persoon
Polythysania Hanst. = Drymonia Martius
Primulina Hance
Prionoplectus Oerst. = Alloplectus Martius
Protocyrtandra Hosok. = Cyrtandra J. R. Forster & G. Forster
Pseudobesleria Oerst. = Besleria L.
Pseudochirita W.T.Wang
Pterobesleria C.V.Morton = Besleria L.
Pterygoloma Hanst. = Columnea L.
Quintilia Endl. = Stauranthera Bentham
Ramonda Rich.
Raphiocarpus Chun = Didissandra C.B.Clarke
Rechsteineria Regel = Sinningia Nees
Reldia Wiehler
Resia H.E.Moore
Rhabdothamnopsis Hemsl.
Rhabdothamnus A.Cunn.
Rheithrophyllum Hassk. = Aeschynanthus Jack
Rhoogeton Leeuwenb.
Rhynchoglossum Blume
Rhynchotechum Blume
Rhytidophyllum Martius
Roettlera Vahl = Didymocarpus Wall.
Rosanowia Regel = Sinningia Nees
Rufodorsia Wiehler
Saccoplectus Oerst. = Drymonia Martius
Saintpaulia H.Wendl.
Salisia Regel = Gloxinia L'Her.
Sanango Bunting & Duke
Sarmienta Ruiz & Pavon
Scheeria Seem. = Achimenes Persoon
Schizoboea (Fritsch) B.L.Burtt
Sciadocalyx Regel = Kohleria Regel
Scoliotheca Baillon = Monopyle Moritz ex Bentham
Seemannia Regel = Gloxinia L'Her.
Sepikea Schltr.
Sinningia Nees
Sinoboea Chun = Ornithoboea C. B. Clarke
Skiophila Hanst. = Nautilocalyx Linden ex Hanst.
Slackia Griff. = Beccarinda Kuntze
Smithiantha Kuntze
Solenophora Bentham
Stauranthera Bentham
Stenanthus Oerst. ex Hanst. = Columnea L.
Stenogastra Hanst. = Sinningia Nees
Streptocarpus Lindley
Stygnanthe Hanst. = Columnea L.
Styrosinia Rafinesque = Sinningia Nees
Synepilaena Baillon = Kohleria Regel
Tapeinotes Candolle = Sinningia Nees
Tapina Martius = Sinningia Nees
Tengia Chun
Tetradema Schltr. = Agalmyla Blume
Tetraphyllum Griff. ex C.B.Clarke
Thamnocharis W.T.Wang
Titanotrichum Soler.
Trachystigma C.B.Clarke
Tremacron Craib
Trevirana Willd. = Achimenes Persoon
Tribounia D. J. Middleton
Trichantha Hooker = Columnea L.
Trichodrymonia Oerst. = Paradrymonia Hanst.
Trichosporum D. Don = Aeschynanthus Jack
Trisepalum C.B.Clarke
Tromsdorffia Blume = Chirita D. Don
Tulisma Rafinesque = Sinningia Nees
Tumidinodus H.W.Li = Anna Pellegr.
Tussacia Bentham = Chrysothemis Decaisne
Tydaea Decaisne = Kohleria Regel
Tylopsacas Leeuwenb.
Tylosperma Leeuwenb. = Tylopsacas Leeuwenb.
Vanhouttea Lem.
Vaniotia H.Lev. = Petrocosmea Oliver
Vireya Rafinesque = Columnea L.
Whitia Blume = Cyrtandra J. R. Forster & G. Forster
Whytockia W. W. Smith

Information compiled from Mark Chase and Vascular Plant Families and Genera - © Copyright Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew - and there have been some additions and deletions....